Trzylatki

TRZYLATKI

 

Wtorek, 5 maja 2020r.

dział POLSKA TO MÓJ DOM

Temat: Polska to mój kraj

Rozmowa z dzieckiem o Polsce to trudne zagadnienie, ze względu na horyzony wyobrażeniowe dziecka. Do zajęć będziemy potrzebowali mapy, dobrze jeśli w domu jest dostępny globus. Proszę zapytać dziecko w jakim kraju mieszka (większość może odpowiedzieć, że w Zielonej Górze). Korzystając z globusa lub mapy wyjaśnimy dziecku, że na świecie jest wiele krajów, prawie w każdym mówi się innym językiem. Zaznaczmy, że my jesteśmy Polakami, którzy mieszkają w kraju, który nazywa się Polska. Następnie spróbujecie proszę wspólnie odnaleźć Polskę na mapie czy też globusie.

 

Po pracy z mapą zapraszam do przeczytania dziecku pięknego wiersza Ryszarda Przymusa pt.; „Polska

Polska – to taka kraina,

która się w sercu zaczyna.

Potem jest w myślach blisko,

w pięknej ziemi nad Wisłą.

Jej ścieżkami chodzimy,

budujemy, bronimy.

Polska – Ojczyzna...

Kraina, która się w sercu zaczyna.

 

Po przeczytaniu proszę zapytać dziecko „O jakim kraju była mowa w wierszu?”. Wyjaśnijmy dziecku co to jest ojczyzna tak, jak nam serce dyktuje.

Spytajmy: „Czy już wie kim jest (Polakiem) i w jakim języku mówi (polskim). Zachęcam do wyjaśnienia słowa  kraina i odszukania na mapie Morza Bałtyckiego, gór,  Wisły. Możemy zapytać dziecko, gdzie leżą góry, a gdzie morze (na dole, na górze naszego kraju) oraz poprosić je, by wskazało palcem po mapie, którędy płynie Wisła, gdzie się zaczyna i gdzie kończy. Wszystkie wyrazy: wisła, Morze Bałtyckie, góry, kraina, ojczyzna dziecko dzieli na sylaby.

Kolorowanka

Teraz proszę by dziecko pokolorowało kontur mapy zgodnie ze wzorem.

Kontur

http://bystredziecko.pl/kolorowanki/mapy/mapa-polski-01.pdf

korzystamy z domowej  mapy lub otwieramy link z mapą hipsometryczną

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/33/Poland-hipsometric_map.jpg

Opracowanie zadań:

Magdalena Kostrzewa

Na podstawie materiałów dydaktycznych WSiP „Plac zabaw”, „Trzylatek” i zasobów Internetu

 

poniedziałek, 4 maja 2020r.

dział POLSKA TO MÓJ DOM

Temat: MÓJ DOM.

 

Drodzy rodzice, dziś porozmawiamy o domach. Posłużymy się literaturą czytając i omawiając z dzieckiem fragment wiersza A. Bernata pt.: „Dom

Zwierzęta kochają i łąkę i las,

a ryby swą rzekę jak nikt.

Ptaki tu drzewa mają,

by wracać do gniazd,

a kwiaty w ogrodzie swój świat [...]

Na ziemi jest wiele i wiosek, i miast.

Jak wiele, któż zliczy je, kto?

Jedno miejsce jest nasze,

by przeżyć swój czas,

o miejscu tym mówi się DOM.

Na ziemi, to każdy z nas wie,

jest miejsce, gdzie dobrze mu jest!

Po przeczytaniu wiersza proszę zapytać dziecko, czy wszystkie domu na świecie są takie same. W jakich domach mieszkają zwierzęta, czy wie jak się nazywają? Pomocne mogą być tu książki przedstawiające zwierzęta w ich naturalnym środowisku np. w lesie, na łące, w stawie itd. Co się dzieje z domami zwierząt w czasie pożarów i suszy?

Po rozmowie zapraszam do zabawy ruchowej:

„Duży i mały dom” – to zabawa orientacyjno-porządkowa. Dziecko porusza się (rytmicznie, może na palcach, pełnych stopach lub piętach lub na zmianę zgodnie z zaleceniem rodzica) po pokoju w rytmie granym przez rodzica na grzechotce - butelce.

Na hasło: Mały dom, dziecko przykuca i układa ręce nad głową w kształcie daszku,

na hasło: Duży dom – staje na palcach i układa ręce nad głową w kształcie daszku.

Drodzy rodzice, zwróćcie proszę uwagę, by dziecko stojąc na palcach wytrzymało przynajmniej kilka sekund przy zachowaniu wyprostowanej sylwetki. Zabawę proszę wielokrotnie powtórzyć, by przeciwdziałać płaskostopiu, kształtować prawidłowy rozwój dziecka.

 

Domy i domki” – po dawce ruchu proponuję zabawę dydaktyczno-plastyczną, do której będą potrzebne trzy domy, obojętnie jakie. Narysowanie domów będzie dobrą okazją do nauki rysowania dla dzieci, które mogą mieć z tym jeszcze problem. Narysowane domy dziecko koloruje i wycina z pomocą rodzica.

Dwa domy kładziemy obok siebie, trzeci z boku. Pod domami i domem umieszczamy napis małymi drukowanymi literami: domy, dom. Wspólnie z dzieckiem, pokazując palcem czytamy napisy. Proszę by dziecko podzieliło wyrazy na sylaby z głośnym klaskaniem i wskazało napis, w którym jest więcej sylab.

Napisy mogą zawisnąć w widocznym miejscu np. na lodówce, by co jakiś czas pytać dziecko „Gdzie jest napisane dom?”, „Gdzie jest napisane domy?”

 

Opracowanie zadań:

Magdalena Kostrzewa

Na podstawie materiałów dydaktycznych WSiP „Plac zabaw”, „Trzylatek” i zasobów Internetu

 

 


 

 

Czwartek, 30. kwietnia 2020r.

dział TAJEMNICE KSIĄŻEK

Temat: LUBIĘ CZYTAĆ - BIBLIOTEKA.

Dziś wybieramy się do biblioteki. Ale zanim, proszę porozmawiać z dzieckiem o bibliotece, czy wie co to za miejsce, co tam się znajduje, co można tam robić. Pomocne będą linki ze zdjęciami naszej, zielonogórskiej Biblioteki Pana Kleksa:

https://zielonagora.wyborcza.pl/zielonagora/51,35182,19025582.html?i=0

https://www.rzg.pl/41155/od-11-02-biblioteka-pana-kleksa-zamknieta/

Po obejrzeniu zdjęć proszę przeczytać dziecku wiersz Marcina Przewoźniaka pt.:

Kłopoty w bibliotece

Książkom w pewnej bibliotece

nudziło się tak dalece

,że ni z tego, ni z owego

zaczęły grać w chowanego.

„Calineczka” się schowała

za ogromny atlas ryb.

Szuka krasnal Hałabała,

gdzie się przed nim Plastuś skrył?

Tak się wszystkie wymieszały,

że ta pani w bluzce w prążki

chodzi tutaj już dzień cały,

nie znajdując żadnej książki.

Proszę wyjaśnić dziecku różnicę między biblioteką a księgarnią. Wytłumaczyć, dlaczego w bibliotece ważny jest porządek i jak należy się tam zachowywać. Następnie proszę zapytać: Jakie postacie z bajek wystąpiły w wierszu?

W udzielaniu odpowiedzi pomocne będą linki (jeśli dzieci nie znają tych postaci):

Link do bajki obrazkowej „Calineczka”: (szósta ilustracja na stronie "Дюймовочка", w której jest historyjka obrazkowa do bajki)

https://moimetamorfosi.jimdofree.com/%D1%82%D0%B5%D1%85%D0%BD%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%
B3%D0%B8%D1%8F-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BA%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%BE%D0%
B3%D0%BE-%D1%87%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F/%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%BE%
D1%82%D0%B5%D0%BA%D0%B0-%D0%B8%D0%BB%D0%BB%D1%8E%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%
B9/%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BA%D0%B0-%D0%B8%D0%BB%D0%BB%D1%8E%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%
B9-%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D1%8C%D1%8E%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B0%
D1%8F/

Krasnal Hałabała – ilustracje do książki Lucyny Krzemienieckiej

http://chatkanasowichnozkach.blogspot.com/2014/10/uczta-z-krasnalem-haabaa.html

 

Plastuś – z książki M. Kownackiej „Plastusiowy pamiętnik”, odcinek filmu „Dlaczego nazywam się  Plastuś?”

https://www.youtube.com/watch?v=cK18UDcHzh0

Na dziś proszę w wolnej chwili przeczytać jedną z wymienionych książek lub fragment.

Opowiadając pokrótce historyjki obrazkowe, pobudzajmy dziecko do samodzielnej próby opowiedzenia treści ilustracji. Rodzic odgrywa tu ważną rolę wzoru do budowania zdań, tworzenia fabuły, dlatego dziecku przypadnie niewielki fragment. Starajmy się stworzyć dziecku możliwość do budowania wypowiedzi, konstruowania zdań, wyszukiwania słów.

Pora na ćwiczenia ruchowe. Proponuję zestaw „Książki”:

Tajemnicza książka – dziecko otrzymuje książkę, którą kładzie na głowę i stara się utrzymać ją w tej pozycji, podczas gdy rodzic wydaje kolejno polecenia: obróć się, tańcz, idź bokiem, kucaj itp.

W księgarni” – dziecko zajmuje dowolne miejsca na podłodze-dywanie. Leży na boku z podkurczonymi nogami. Na hasło: Książki się otwierają przechodzi do leżenia na wznak, wyciąga na boki wyprostowane ręce i nogi. Na hasło: Książki się zamykają powraca do pozycji wyjściowej. Na hasło: Książki stoją na półce przechodzi do stania na baczność.  Ćwiczenie należy powtórzyć parokrotnie.

Bajkowy przyjaciel” – dziecko i rodzic tworzą parę. Para przechodzi do leżenia na plecach. Dotyka się stopami w taki sposób, aby nogi zgięte w kolanach tworzyły w powietrzu kąt prosty. „Siłuje się” stopami, próbując wyprostować nogi.

Baba Jaga patrzy” – do tej zabawy zapraszam wszystkich domowników: jedna osoba jest Babą Jagą, pozostali stoją w wyznaczonym miejscu (np. na linii). Baba Jaga jest odwrócona tyłem, zakrywa oczy rękami i powtarza słowa: „Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy”. W tym czasie rodzina biegnie w jej stronę. Baba Jaga po tych słowach odwraca się. Rodzina musi wtedy zatrzymać się w miejscu, do którego dobiegła i nie poruszać się. Baba Jaga chodzi i patrzy, czy nikt się nie rusza (może też rozśmieszać nieruchomo stojących). Ten, kto się poruszy, idzie na początek (za linię), a reszta pozostaje na swoim miejscu. Baba Jaga ponownie wypowiada formułkę. Ten, kto pierwszy dobiegnie do Baby Jagi, wygrywa. Zabawę można zrealizować na podwórzu.

 

Opracowanie zadań:

Magdalena Kostrzewa

Na podstawie materiałów dydaktycznych WSiP „Plac zabaw”, „Trzylatek” i zasobów Internetu

 

 

Środa, 28. kwietnia 2020r.

dział TAJEMNICE KSIĄŻEK

Temat: Kolorowe książeczki. W księgarni.

Zajęcia rozpoczniemy z wiersza pt.: „Robimy porządki” autor nieznany

Czytanka-rysowanka „Kot

Proszę o przeczytanie dziecku wiersza pt.: „Kot” Ewy M. Skorek i jednoczesne rysowanie treści wiersza. Po zakończeniu czytania proszę napisać pismem drukowanym wyraz „kot” i przeczytać go z dzieckiem. Dziecko również może poćwiczyć rysowanie kota zgodnie z treścią czytanego wiersza:

Miły pyszczek, uszka małe,

tu dwa oczka, a tu wąsy daję.

Wyprężony grzbiet, nogi,

teraz ogon długi.

Oto kot, co myszki lubi.

Następnie dziecko wykonuje określone zabawy ruchowe wskazane przez rodzica:

Kotki biegają” – czworakują; „Kotki piją mleko” – pochylając się na rękach ćwiczą przedramię i mięśnie barku; „Kotki biegają”, „Kotki piją mleko z miseczki” – dziecko pochylone składa nisko dłonie na kształt miseczki pijąc mleko; „Kotki robią koci grzbiet” – link do prawidłowo wykonanej figury:

https://www.youtube.com/watch?v=JcmMbxDqFms

Kotki biegają”, „Kotki się oblizują” – przy tym ćwiczeniu możemy wydawać dziecku polecenia  typu: usta na górze, na dole, lewą łapkę, prawą łapkę, nos, zwiększając świadomość motoryczną dziecka.

Czy koty chodzą w butach? Tym razem proponuję rozmowę z wykorzystaniem książki o „Kocie w butach”. Możemy zapytać dziecko: Jaki jest kot? Jaką ma sierść? (miły, miękki, wolny, szybki, sprytny, czarny, pasiasty itp.);  „Co w tej bajce jest prawdziwe a co nie?” Wyjaśniamy dziecku, że w bajce występują elementy baśniowe, fikcyjne i realistyczne, prawdziwe.

Tym razem pytamy dziecko co to jest księgarnia i co można w niej robić (kupować książki, czasopisma, czytać je, oglądać, wybierać).

Po wyjaśnieniu znaczenia słowa zapraszam do zabawy w księgarnię, najlepiej w pokoju dziecka, gdzie pod ręka jest literatura dziecięca. Forma płatności – gotówka, czyli np. ziarna fasoli, guziki itp. Na początek proponuję by dziecko było kupującym. Rolą rodzica jest wyjaśnienie, że za jedną fasolę dziecko może kupić jedną książkę. Zaczynamy: miło witamy klienta i proponujemy dziecku do kupienia 2 książki. Dziecko powinno zapłacić dwie fasole. Następnie dziecko wybiera samodzielnie pewną ilość książek, za którą musi zapłacić. Przeliczamy razem z dzieckiem. Role mogą się zamienić.

Na zakończenie kolorowanka i szukanie różnic:

https://www.e-kolorowanki.eu/kolorowanki-edukacyjne/roznice/znajdz-roznice-kolorowanka-19/

Drodzy rodzice, pamiętajmy, ze każda okazja jest dobra by rozwijać mowę, umiejętności i wiedzę dziecka. Przy każdej sposobności liczmy, sylabizujmy, określajmy położenie, wnioskujmy, badajmy przyrodę itd. Rozwój dziecka jest naturalny. Stymulujmy go odpowiednio, wzmacniając dziecko w poznawaniu świata i siebie.

Opracowanie zadań:

Magdalena Kostrzewa

Na podstawie materiałów dydaktycznych cyklu wydawniczego „Plac zabaw” WSiP, Trzylatek

 

 

Wtorek, 28 kwietnia 2020r.

dział TAJEMNICE KSIĄŻEK

Temat: Jak powstaje papier?

Dzisiejsze zajęcia rozpoczniemy zagadką:

Są tam duże drzewa

oraz grzybki małe.

Co to jest za miejsce?

Wiesz już doskonale. (las)

Następnie proszę przeczytać dziecku wiersz W. Ścisłowskiego

Raz na sośnie siadła pliszka

Raz na sośnie siadła pliszka

–no i co wynika z tego?

Drgnęła gałąź – spadła szyszka.

No i co w tym ciekawego?

Szyszka była już dojrzała

– no i co wynika z tego?

Więc nasiona wyleciały.

No i co w tym ciekawego?

Z nasion drzewka tam wyrosły

–no i co wynika z tego?

Cóż, po latach ścięto sosny.

No i co w tym ciekawego?

Z drewna papier wnet zrobiono

–no i co wynika z tego?

Dziś jest książki twojej stroną

–dziękuj pliszce (drzewom), mój kolego!”

Proszę omówić wspólnie z dzieckiem historię, która wydarzyła się w wierszu. Pomogą nam pytania: Kto usiadł na drzewie? Jakie to było drzewo? (sosna, iglaste); Co spadło z drzewa, gdy gałązka się poruszyła? Co wysypało się z szyszki? Zwróćmy uwagę, by dziecko odpowiadając na pytanie próbowało budować pełną odpowiedź (za przykładem rodzica) np. „Z drzewa spadła szyszka”. Co wyrosło z nasiona? W co zamieniło się drewno? Przy okazji możemy poruszyć temat marnotrawienia kartek. Proszę zapytać dzieci, czy pamiętają, jak zbieraliśmy nasiona i sadziliśmy je na placu przedszkolnym, a także w przedszkolu do doniczki?

Jak powstaje papier? Proszę dać dziecku do podarcia na drobne kawałki domową makulaturę. Następnie dziecko wkłada kawałki papieru do wiaderka lub miski, który należy zalać niewielką ilością wody, by papier rozmiękł. Po namoczeniu, papier rozdrabniamy mikserem do osiągnięcia gęstej papki. Papkę wylewamy na sito i rozkładamy cienką warstwą na ceracie lub tekturze. Dociskamy z góry tekturą, by uformować płaską  formę wylanej masy oraz by pozbyć się nadmiaru wody. Tak powstały papier pozostawiamy do wyschnięcia.

Czas na zabawy plastyczne z papierem. Proszę zachęcić dzieci do wymyślenia co można zrobić z papieru. Możemy pomóc dziecku przy wycinaniu potrzebnych elementów. Proponuję kartkę pociąć na paski, kółka i dać dziecku czas do namysłu co można z tego zrobić. Wykonać możemy z tego: słońce, ślimaki (zwijamy kartkę w rulon), dom, drogę, kwiat (łodyga, liście, kwiat), gwiazdę, figury geometryczne itp.

Alternatywą zabawy jest kopiowanie przez dziecko układu zrobionego przez rodzica: figury geometryczne z pociętych pasków, dom itp. Usprawnimy tym samym spostrzegawczość dziecka, koncentrację na zadaniu, koordynację wzrokowo-ruchową oraz motorykę małą.

Czas na ruch! Po zajęciach proponuje zabawy bieżne ogólnorozwojowe na powietrzu, naukę jazdy na rowerze itp. Dbajmy w miarę możliwości, by dzieci miały możliwość ruchu, kontaktu z przyrodą. Kochani, pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa w czasie pandemii.

Opracowanie zadań:

Magdalena Kostrzewa

Na podstawie materiałów dydaktycznych „Plac zabaw” WSiP, Trzylatek

 

 

Poniedziałek, 27. kwietnia 2020r.

dział TAJEMNICE KSIĄŻEK

Temat: Moje ulubione książki

Dziś rozpoczynamy tydzień z najlepszym przyjacielem dzieci i dorosłych: z książką. Zapraszam do przeczytania wiersza Iwony Salach pt: „Moje książki”

Moje książki kolorowe

stoją równo na półeczce.

Myję ręce i oglądam

kartkę po karteczce.

Czasem książki czyta mama,

bo ja nie potrafię sama.

Z książek wiele się dowiecie

o szerokim pięknym świecie.

O roślinach, o zwierzętach,

o dalekich krajach też.

Wszystko w książce jest zamknięte,

a więc ją do ręki bierz.

Proszę porozmawiać z dzieckiem na temat przeczytanego wiersza. Zapytajmy: O czym dzisiaj porozmawiamy? Dlaczego dobrze jest mieć książeczki w domu i czytać je codziennie? Co trzeba najpierw zrobić, zanim weźmiemy do ręki książkę? Zwróćmy dziecku uwagę na prawidłowe obchodzenie się z książkami: Nie wolno poplamić książki ani zaginać rogów. Należy delikatnie odwracać kartki, by ich nie podrzeć (łapiemy za dolny róg, a nie za dolny środek), oraz odkładać książki na swoje miejsce. Proszę pokazać dziecku, w jaki sposób odkładamy książkę (grzbietem na zewnątrz). Zapytajmy, które książki są najwyżej na półce, które na środku, a które najniżej (dziecko odpowiada i pokazuje). Jeśli nie ma piętrowej biblioteczki zabawę można zrealizować na kartce papieru. Wówczas proszę narysować trzy kreski- półki, jedna pod drugą, a na nich po jednej książce.

Po rozmowie zapraszam do zabawy ruchowej przy piosence, która dzieci świetnie znają i mogą pokazać rodzicom układ ruchowy, by wspólnie się bawić: „My jesteśmy krasnoludki”:

https://www.youtube.com/watch?v=2Gyc2h3Kjfo

Gdy dziecko skończy tańczyć, proszę powiedzieć, że macie Państwo zagadkę: O kim byłą piosenka? W jakiej bajce występowały krasnoludki? („O królewnie Śnieżce i 7 krasnoludkach”)

Pora na kolejna zabawę „Książki na miejsce!” – to zabawa orientacyjno-porządkowa. Rodzic prosi dziecko, by przyniosło 5 swoich ulubionych książek.

Dziecko ma za zadanie porozkładać książki na podłodze w rozsypce. Zadaniem rodzica jest grać rytmicznie równym tempem, raz wolniej raz szybciej na grzechotce (przygotowanej wcześniej z butelki) lub tamburynie (zastępczo blaszanej pokrywce z łyżką). Dziecko porusza się do rytmu na przemian na palcach, na piętach, podskakując z nogi na nogę. Na hasło rodzica: Książki na miejsce! Dziecko zbiera i odkłada książki na miejsce (zgodnie z zasadami).

Teraz poćwiczymy pamięć. Poprośmy dziecko, by przyniosło książki, które wcześniej chowało. Rodzic prosi dziecko, by dziecko ułożyło je w jednej linii, policzyło je, podało ich tytuły, przyjrzało się im, a następnie odwróciło się. W tym czasie rodzic zabiera jedną i prosi dziecko by odwróciło się i odgadło, której brakuje. Zabawę powtarzamy parokrotnie. Można chować po dwie książki.

Wielkości Teraz proszę, by rodzic zlecił dziecku ułożenie książek w odpowiedniej kolejności np.: od najmniejszej do największej (zamiennie od najwyższej do najniższej), od najcieńszej do najgrubszej).

Jaka to bajka? Rysujemy. Proszę zlecić dziecku narysowanie postaci, bohaterów, rzeczy, przedmioty z jego ulubionej bajki. Zadaniem rodzica będzie odgadnięcie tytułu książki. Rodzic może również wziąć udział w rysowaniu. Wzmocni to chęć pracy i zdrowej rywalizacji w zabawie. Miłej zabawy!

Opracowanie zadań:

Magdalena Kostrzewa

Na podstawie materiałów dydaktycznych „Plac zabaw” WSiP, Trzylatek i zasobów Internetu

 

 

 

 


 

Piątek, 24. kwietnia 2020r.

dział DBAMY O NASZĄ PLANETĘ

Temat: Segregujemy odpady

Zajęcia rozpoczniemy z wiersza pt.: „Robimy porządki” autor nieznany

 

Wszystkie dzieci, nawet duże

posprzątają dziś podwórze.

A dorośli pomagają,

śmieci w workach wyrzucają.

Pierwszy worek jest zielony, (kładziemy zielony worek, a obok szklany przedmiot)

cały szkiełkiem wypełniony.

W żółtym worku jest bez liku (kładziemy żółty worek, a obok plastikowe butelki) niepotrzebnych już plastików.

A niebieski worek – wiecie – (kładziemy niebieski worek, a obok papierowe pojemniki) papierowe zbiera śmieci

.My przyrodę szanujemy,

śmieci więc segregujemy.

Z ekologią za pan brat

mama, tata, siostra, brat.

Siostra, mama, tata, brat.

 

Dzisiejsze trudne, acz ważne zagadnienia o recyklingu i segregowaniu śmieci utrwalimy z piosenkami: „Cały świat jest w naszych rękach” oraz „Ekokultura”:

https://www.youtube.com/watch?v=pRNtFXew_VE

https://www.youtube.com/watch?v=6jIaQJIaNCs

 

Wszystkim małym ekologom życzę, by z łatwością wrzucali odpowiednie śmieci do odpowiedniego kosza.

Proponuję, by każde dziecko utrwaliło sobie zasady segregacji. Najlepiej poprzez działanie. Kochani narysujcie z dzieckiem kosze naśmieci, które ono pokoloruje w kolorach: żółtym, niebieskim, zielonym. Pomóżcie dziecku dorysować etykietę do danego kosza, np.: papier, butelka szklana i plastikowa. Powodzenia.

 

Opracowanie zadań:

Magdalena Kostrzewa

Na podstawie materiałów dydaktycznych cyklu wydawniczego „Plac zabaw” WSiP, Trzylatek

 

 

 

Czwartek, 23. kwietnia 2020r.

dział DBAMY O NASZĄ PLANETĘ

Temat: Czysta rzeka

Dziś kolejny ważny temat: WODA. Zajęcia zaczniemy od pytań: Do czego służy woda?, Kto z niej korzysta? Co by było, gdyby nie było wody? Następnie zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu o wodzie:

https://www.youtube.com/watch?v=0Ku1GpAO3RM

Po obejrzeniu filmu zapytajmy dziecko: Jaka jest rzeka: długa, podłużna czy okrągła, co może przypominać? Warto odnaleźć jakąś rzekę dla przykładu na mapie lub globusie. Następnie zapraszam do przeczytania dziecku wiersza: „Chora rzeka” (fragment)Joanny Papuzińskiej

Śniła się kotkowi rzeka,

wielka rzeka, pełna mleka...

https://www.youtube.com/watch?v=keebzVw23k4Tutaj płynie biała rzeka.

Jak tu pusto!

Drzewo uschło...

Cicho tak

–ani ptak,

ani ważka, ani komar, ani bąk,

ani gad, ani płaz, ani ślimak, ani żadna wodna roślina,

[...] ani pstrąg,

nikt już nie żyje tutaj,

bo rzeka jest zatruta.

Sterczy napis: „Zakaz kąpieli”.

[...]Chora rzeka nie narzeka,

tylko czeka, czeka, czeka...

Pora na ważne pytania: Co śniło się kotkowi? Jakie zwierzęta mieszkają w wodzie? Dlaczego wszystkie zwierzęta i rośliny wyprowadziły się z rzeki? O której rzece był wiersz: o czystej czy brudnej? O co może prosić rzeka? (np.: Nie zanieczyszczaj mnie; Nie wrzucaj butelek i worków do wody; Nie zostawiaj śmieci na brzegu rzeki. Zwróćmy uwagę na to, że nie tylko trzeba szanować wodę w rzekach czy jeziorach, lecz także nie wolno zanieczyszczać lasów, gdyż są one źródłem czystego powietrza, miejscem życia wielu roślin i zwierząt. Dla utrwalenia wiedzy zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu: https://www.youtube.com/watch?v=XwPK0mCWq2Y

Pora na eksperyment. Kochani do szklanki lub słoika z wodą dolejcie barwnika, następnie włóżcie do niej seler lub jakiś kwiat jeśli jest w domu – najlepiej biały np. tulipan, margaretka, stokrotka. Obserwujcie proszę co się wydarzy i pomyślcie co dzieje się z roślinami, które rosną nad brudnymi rzekami.

A teraz zabawa ruchowa: „Przejście przez rzekę rwącą rzekę-tor przeszkód”:

https://www.youtube.com/watch?v=keebzVw23k4

Opracowanie zadań:

Magdalena Kostrzewa

Na podstawie materiałów dydaktycznych cyklu wydawniczego „Plac zabaw” WSiP, Trzylatek

 

Środa, 22. kwietnia 2020r.

dział DBAMY O NASZĄ PLANETĘ

Temat: SPRZĄTANIE ŚWIATA – DZIEŃ ZIEMI

Dziś niezwykłe święto, święto naszej planety - Dzień  Ziemi. Jest ono okazją do rozmów o tym jak piękna jest nasza planeta, do oglądania filmów, spoglądania w niebo nocą, ale też jest okazją do wyjścia i przyjrzenia się jej z bliska na łonie natury, gdzie przyroda otacza nas zewsząd. To czas na refleksję, do której zachęcę Was wierszem Dominiki Niemiec pt:

Jak żyć, by z przyrodą w zgodzie być

Aby piękny był nasz świat,

nawet gdy masz mało lat,

żyj na co dzień ekologicznie,

wtedy wokół będzie ślicznie.

Śmieci segreguj, niech do kosza trafiają.

Uwaga! Ekolodzy po swym piesku sprzątają!

Zakręcaj kran, gdy woda z niego kapie.

Gdy posadzisz drzewko, będziesz fajnym dzieciakiem.

Latem, biegając po lesie, nie niszcz nigdy drzewek,

ptaki ci się odwdzięczą za to swoim śpiewem.

A wieczorem, gdy będziesz rozpalał z tatą ognisko,

pamiętaj, są do tego specjalne miejsca, ot i wszystko.

Proszę porozmawiać z dzieckiem zadając mu następujące pytania: Czy podoba ci się nasza ziemia, nasz świat?, Jaki jest nasz świat?, Co trzeba robić, by żyć ekologicznie?, Dlaczego warto troszczyć się o przyrodę?, Jak się czujesz, gdy możesz bawić się tam, gdzie jest czysto?, Jak czułbyś się, gdyby wokół było mnóstwo śmieci?

Po ważnych rozmowach zapraszam na stronę eduzabawy, na której z Państwa pomocą dziecko może wybrać najbardziej atrakcyjną pracę – pisanie po śladzie (proszę zwrócić uwagę na prawidłową postawię ciała dziecka i prawidłowy chwyt kredki w trakcie pisania):

http://domowenauczanie.pl/edukacja-przedszkolna/rysowanie-po-sladzie/

https://mala275.blogspot.com/2017/05/rysuj-po-sladzie-znajdz-wasciwy-cien.html

Po pracy czas na kontakt z naturą. Nie zapomnijcie wziąć masek. Przyroda czeka. Może przydać się lornetka do obserwacji ptaków, lupa do obserwacji owadów. PowodzeniaJ Pamiętajcie: szanując przyrodę dajemy sobie szansę na lepsze życie.

 

Opracowanie zadań:

Magdalena Kostrzewa

Na podstawie materiałów dydaktycznych cyklu wydawniczego „Plac zabaw” WSiP, Trzylatek

 

 

wtorek, 21. kwietnia 2020r.

dział DBAMY O NASZĄ PLANETĘ

Temat: EKOPRZYJACIELE

Kochani, dziś poruszamy kolejne ważne zagadnienie: EKOLOGIA. Wiemy już co to jest: rzeka, las, góry, morze, rośliny, zwierzęta. Znaczenie słowa ekologia spróbujemy wyjaśnić za pomocą wiersza, który proszę przeczytać dziecku:

Co to jest ekologia” Danuta Klimkiewicz, Wiesław Drabik

Ekologia – mądre słowo,

a co znaczy? – powiedz, sowo!

Sowa chwilkę pomyślała

i odpowiedź taką dała:

To nauka o zwierzakach,

lasach, rzekach, ludziach, ptakach.

Mówiąc krótko, w paru zdaniach,

o wzajemnych powiązaniach między nimi,

bo to wszystko, to jest nasze środowisko.

Masz je chronić i szanować

– powiedziała mądra sowa

Następnie zapytajmy dziecko: „Czy pamięta co to jest środowisko?” -  to wszystko, co nas otacza: lasy, rzeki itd. „Czy możemy niszczyć środowisko?, Co sowa mówiła o środowisku?” możemy jeszcze raz przeczytać wiersz lub tylko 5 ostatnich wersów. Na koniec zapytajmy: „Co się stanie jeśli człowiek zniszczy środowisko np. wycinając lasy, zanieczyszczając rzeki, trując dymem powietrze?” Dajmy dziecku czas na pomyślenie i pokierujmy jego odpowiedzią w razie trudności.

Po trudnych rozważaniach zapraszam do muzykowania z własnoręcznie zrobionymi instrumentami. Do pracy potrzebne są butelki po napojach, ryż, groch, kasza – do wyboru, kolorowy papier i klej do ozdoby. Poniżej zamieszczam link do piosenki „Świat w naszych rękach – Eko piosenka”, przy której słuchaniu zapraszam do wspólnego grania i śpiewania.

https://www.youtube.com/watch?v=pRNtFXew_VE

Kochani, od dziś możemy wyjść na spacer do lasu. Nie traćmy czasu. Młodzi ekolodzy - ruszajcie na łono przyrody! Cieszcie się wiosną, świeżym powietrzem, wąchajcie kwiaty, cieszcie się słońcem.

PS.

Mam nadzieję, że pamiętacie o zasadach zachowania się w lesieJ

 

Opracowanie zadań:

Magdalena Kostrzewa

Na podstawie materiałów dydaktycznych cyklu wydawniczego „Plac zabaw” WSiP, Trzylatek

 

 

poniedziałek, 20. kwietnia 2020r.

dział DBAMY O NASZĄ PLANETĘ

Temat: CZYSTO WOKÓŁ NAS

Rozpoczynamy niezwykle ważny temat. W tym tygodniu naszą uwagę skupimy na drogocennej planecie Ziemi, która daje nam życie, dom. Jest miejscem szczególnym, bo jedynym w całym Układzie Słonecznym i nie tylko. Po prostu – drugiej takiej nie ma.

Na początek wyjaśniamy znaczenie słowa PRZYRODA. Proszę zapytać dziecko co to jest przyroda, z czym się kojarzy. Na koniec systematyzujemy wypowiedź dziecka że przyroda to: morza, rzeki, jeziora, lasy, pola, łąki, góry, zwierzęta. Można skorzystać z globusa (lub mapy) i opowiedzieć dziecku o znaczeniu kolorów na nim, poszukać rzek, najwyższych gór, odnaleźć oceany, morza, a wśród nich nasze… Morze Bałtyckie.

Teraz skupimy się na ochronie naszej planety. Proszę przeczytać dziecku wiersz pt.: „Obietnica” Iwony Salach

Gdy do lasu pójdą dzieci, żadne w lesie nie naśmieci,

bo papierki i butelki dają pożar czasem wielki.

Każdy malec obiecuje, że przyrodę uszanuje.

Nie wystraszy w lesie zwierza, co do wody właśnie zmierza.

Nie zabrudzi rzeki także. Dba o czystość, dba, a jakże.

A więc dziecię moje młode – przed zagładą chroń przyrodę.

 

Mam nadzieje, że ten krótki wierszyk stanie się zaczynem do rozmowy: jak każdy z nas – mały i duży – może chronić naszą planetę. Tu wypadałoby poruszyć:

-  zasady korzystania z wody pitnej, potrzebnej nam ale i zwierzętom, roślinom. Jak z niej korzystać by jej nikomu nie zabrakło? Co się stanie gdy jej braknie?

- zasady zachowania się w lesie, podczas spacerów. Co zrobić z pustą butelką po piciu, które właśnie się skończyło, z papierkiem po kanapce lub co gorsza woreczkiem foliowym. Jak zachować się na widok pięknych kwiatów (nie rwać), lub widząc zwierzęta (być cicho, nie straszyć bo las to dom zwierząt).

Można jeszcze raz przeczytać 2 pierwsze wersy wiersza i wyjaśnić z dzieckiem, dlaczego wyrzucone szklane butelki są ogromnym zagrożeniem dla lasu i zwierząt w nim mieszkających.

Na zakończenie proponuje narysować wspólnie z dzieckiem planetę Ziemię, na niej oceany, lądy, góry, drzewa, zwierzęta (nie martwcie się skaląJ), a pod nią proponuję odbić pomalowaną dłoń każdego domownika w ramach przysięgi: „Będę kochał i dbał o naszą Planetę - matkę Ziemię”.

Opracowanie zadań:

Magdalena Kostrzewa

Na podstawie materiałów dydaktycznych cyklu wydawniczego „Plac zabaw” WSiP, Trzylatek

 

 

piątek, 17. kwietnia 2020r.

dział PRACA ROLNIKA

Temat: SKĄD SIĘ BIERZE SER?

 

Dziś proponuję zestaw ćwiczeń ruchowych:

Noszenie wody” – potrzebne będą kije od szczotki lub jeśli są - laski gimnastyczne. Rodzic pomaga dziecku włożyć kij pod łopatkami i wyjaśnia, że dawniej noszono ze studni do domów wiadra z wodą za pomocą kija. Dzieci naśladują pracę rolnika noszącego wodę, utrzymują wyprostowaną sylwetkę, patrzą przed siebie chodząc po mieszkaniu, kucają pod okiem rodzica i wstają zachowując prawidłową postawę.

Koszenie trawy” – dziecko siedzi na piętach. Podpiera się dwoma rękami z przodu, podciąga się do przodu. Przemieszczając się kosi łąkę.

Pług” – czas na oranie. Dziecko czołga się do wyznaczonego miejsca. Można dołożyć przeszkody: krzesła.

Maszyny rolnicze” – Na hasło rodzica: Traktor!, Kombajn!, Wóz z konikiem! itp. dziecko naśladuje głosem i ruchem maszyny rolnicze i przemieszcza się.

Następnie proszę usiąść razem wygodnie i przeczytać dziecku fragment wiersza: „Tylko nic nie mówcie krowie” H. Szayerowej

Nabiał – produkt

smaczny, zdrowy.

Dostajemy go

od krowy.

Tylko nic nie mówcie krowie.

Jak się krowa

o tym dowie,

to się jej

przewróci w głowie

i gotowa

narozrabiać.

I przestanie

nabiał dawać,

czyli: masło,

mleko,

sery,

i śmietanę na desery! [...]

Proszę wyjaśnić określenie „nabiał” najlepiej prezentując te produkty, które dostępne są w domu: mleko, kefir, masło, sery: biały, żółty, śmietanę. Na koniec proszę  zapytać: Skąd się bierze mleko? Co można zrobić z mleka? Dlaczego należy jeść te produkty? Razem możecie przygotować kanapkę z nabiałem. SmacznegoJ

Opracowanie zadań:

Magdalena Kostrzewa

Na podstawie materiałów dydaktycznych cyklu wydawniczego „Plac zabaw” WSiP, Trzylatek

 

 

czwartek, 16. kwietnia 2020r.

dział PRACA ROLNIKA

Temat: TRAKTOR

 

Zanim zaczniemy proponuje poruszać się do piosenek. Liczę na ekspresję ruchową i pomysłowość rodziców. Miłej zabawy J

https://www.youtube.com/watch?v=RPt24yOqJ0w

https://www.youtube.com/watch?v=30BVfTvlsrE

https://www.youtube.com/watch?v=351fw50UOn8

Po wesołych tańcach pora na wiersz. Proszę o przeczytanie dziecku wiersza pt.: „Traktor” C.P. Tarkowskiego.

Stoi traktor na podwórzu,

zabłocony, cały w kurzu.

Latem pełni ważną rolę,

bo wyjeżdża często w pole,

ciągnie, orze i bronuje –

bardzo ciężko tam pracuje.

 

Po przeczytaniu wiersza, proszę zapytać dziecko: O czym był ten wiersz? Ile kół ma traktor? Podziel wyraz traktor na sylaby klaskaniem. Razem możecie policzyć na palcach lub klockach ile jest sylab w wyrazie TRAKTOR.

Proszę o przygotowanie książki, w której dziecko znajdzie ilustrację traktora, a następnie policzy jego koła i przyjrzy się z jakich elementów się składa: koła, kabina, maska, „komin”.

Następnie zapraszam do narysowania razem z dzieckiem traktora, co nie jest trudne. Rysujemy długą linię – pole, duże koło tylne i małe-przednie (nie zapomnijcie o mniejszych kołach w środku), wyższą kabinę i niższą maskę, przy której znajduje się „komin”. Dziecko rysuje wzorując się na rodzicu.

Na koniec proszę, by rodzic dorysował długą, krętą drogę traktora w kształcie litery S, po której dziecko pojedzie z pomocą kolorowej kredki. Nie pozostało już nam nic, jak pokolorować traktor. PowodzeniaJ

Dla chętnych zabawa w spostrzegawczość: „Połącz ze sobą”

http://www.supercoloring.com/pl/lamiglowki/polacz-ze-soba-polowki-transportu

 

 

Opracowanie zadań:

Magdalena Kostrzewa

Na podstawie materiałów dydaktycznych cyklu wydawniczego „Plac zabaw” WSiP, Trzylatek

 

środa, 15. Kwietnia 2020r.

dział PRACA ROLNIKA

Temat: ALE JAJA

 

Dziś zapraszam do kurnika. Zajmiemy się liczeniem kur i jajek.

Możemy wykorzystać plastelinowe kury z poprzednich zajęć. Jeśli ich brak, wystarczą nam 4-5 klocków czerwonych i 4-6 żółtych (mogą to być wycięte figury geometryczne), gdzie jedne to kury, a drugie to jajka.

Proszę by rodzic ustawił 4 kury-klocki w szeregu i wytłumaczył oznaczenie klocków, a następnie powiedział: „Kury zgubiły jajka. Policz ile jest kur. Każdej kurze daj po 1 jajku. Ile jest jajek? Ile jest kur? Czego jest więcej: kur czy jajek? Czy jest po tyle samo?” Chwalimy dziecko po dobrze wykonanym zadaniu i mieszamy ilość jajek kurom, np. pierwsza ma 3 jajka, druga 1, pozostałe 0. Pytamy: „Która kura ma najwięcej jajek, która mniej i które najmniej?” Dziecko może wskazywać palcem, rodzic pomaga liczyć używając liczebnika porządkowego: pierwsza, druga itd.

Zabawa z jajkami może być pretekstem do ćwiczenia pamięci. Ustawiamy jajka przy 4-5 kurach. Jedna jest bez jajka. Dziecko zapamiętuje układ jajek - która kura jest bez jajka. Dziecko odwraca się – rodzic zamienia jajka. Dziecko po zawołaniu wskazuje zamienione jajko. Role mogą się odwrócić – dziecko zamienia, rodzic zgaduje J

Po ćwiczeniu pamięci czas na zabawę ruchową: „Wyścig jajek”, która polega na dmuchaniu piłeczki pingpongowej (jeśli nie ma w domu to proponuję piórka, kuleczki z papieru, czy kolorowej bibuły). Zabawa polega na jak najszybszym przemieszczeniu piłki za pomocą dmuchania do wyznaczonego miejsca – mety po linii prostej. Można bawić się na czas lub rywalizując między członkami rodziny. Proszę zwrócić uwagę na prawidłowość toru oddechu: wdech nosem, wydech buzią. Zabawa pomoże zwiększyć pojemność płuc i wydłużyć oddech dziecka.

 

W nagrodę zapraszam na film… do kurnikaJ

https://www.youtube.com/watch?v=eRXhIPlBwuI

 

 

 

Opracowanie zadań:

Magdalena Kostrzewa

Na podstawie materiałów dydaktycznych cyklu wydawniczego „Plac zabaw” WSiP, Trzylatek

 

 

 

 

14 kwietnia 2020r. wtorek

TEMAT: DZIEŃ W GOSPODARSTWIE

 

Dziś poznamy zwierzęta z wiejskiego gospodarstwa. Wykorzystajmy do tego książki z ilustracjami, które będą zaczynem do rozmów na temat zwierząt wiejskich. Pobudzajmy dzieci do budowania wypowiedzi logicznie poprawnych. Zwróćmy uwagę na artykulację poszczególnych wyrazów. Naśladowanie odgłosów zwierząt to wesoła propozycja zabaw logopedycznych usprawniających mowę dzieci.

Proponuję przeczytanie wiersza „Awantura w Rym, cym, cym” Małgorzata Strzałkowska

Raz wybuchła na podwórku awantura,

bo zginęły pewnej kurze cztery pióra!

Kura gdacze, kaczka kwacze, krowa ryczy, (dzieci wydają odgłosy: ko, ko, kwa, kwa, mu) świnia kwiczy, owca beczy, koza meczy, kwi, kwi, be, be, me, me

a na płocie, przy chlewiku,

kogut pieje: „Kukuryku!”. kukuryku, kukuryku

Gdy już każdy wrzasków miał powyżej uszu,

ze stodoły wyszło pisklę w pióropuszu.

Odnalazła kura pióra i umilkła awantura,

a pisklęciu się dostała niezła bura.

Wiersz można przeczytać jeszcze raz. Proszę zadać dziecku pytania: Dlaczego na podwórku wybuchła awantura?; Ile piór zginęło kurze?; Które zwierzęta były na podwórku?; Które zwierzątko miało pióra kury?.

Historyjka obrazkowa

Proszę narysować na zwykłej kartce A4 (nie będzie to trudne) jajko, jajko z popękaną skorupką, jajko pęknięte z którego wychyla się głowa pisklaka i na koniec samego pisklaka. Rysunki wycinamy. Zadaniem dziecka jest ułożenie historyjki obrazkowej. Układając dziecko używa zwrotów: najpierw, potem, na końcu.

 

Dla najbardziej aktywnych proponuje zrobienie makiety wiejskiego podwórza: nie może zabraknąć kurnika (np. rysowanego kredkami) i kur np. z plasteliny, obory z krowami, stajni z końmi i chlewu ze świniami. Dobrej zabawy.

By nikomu nic się nie pomyliło, proponuję obejrzenie programu o gospodarstwie wiejskim: https://vod.tvp.pl/video/domowe-przedszkole,co-slychac-na-wsi,45831

 

 

 

Opracowanie zadań:

Magdalena Kostrzewa

Na podstawie materiałów dydaktycznych cyklu wydawniczego „Plac zabaw” WSiP, Trzylatek

 

 

 

Piątek, 10. Kwietnia 2020r.

Rozpoczynamy dział PRACA ROLNIKA

Temat: NA POLU

Dziś poznamy pracę rolnika.

Do zajęć przydadzą się książki związane z tematyką uprawy roli i czynności, jakie rolnik musi wykonywać, tj.: oranie, sianie lub sadzenie, koszenie, zbieranie plonów. Przygotowałam krótkie filmy o pracy rolnika (wystarczy zaprezentowanie fragmentów):

Oranie

https://www.youtube.com/watch?v=_qD8VHDvICo&list=PLyVmKoBXLnCFmc-BrFbK6M5ChbDs2KiAp

bronowanie koniem

https://www.youtube.com/watch?v=73nE0qd7N5E

bronowanie ciągnikiem i siew

https://www.youtube.com/watch?v=o3HTnmTmKHc

żniwa: wyjaśniamy znaczenie: czas zbioru dojrzałych nasion, plonów

https://www.youtube.com/watch?v=CmV3DxFWbFk

Teraz zachęcam do pracy:

będziemy potrzebowali doniczkę z ziemią (może to być pojemnik po śmietanie, margarynie itp.) wodę oraz dowolne nasiona. Świetnie sprawdzi się kiełkująca cebulka czy nieduży ziemniak. Zapytajmy dziecko: „Co można z tymi przedmiotami zrobić? Jaka będzie kolejność pracy?” Używajmy określeń czasowych: najpierw, potem, następnie.

- nasypanie ziemi

- zrobienie rowków

- sianie, ewentualnie sadzenie

- podlewanie i odstawienie na słoneczne miejsce.

Zwróćmy uwagę, że aby roślina urosła, będzie jej potrzebne światło i wodą. Ustalmy, kiedy należy ją podlewać i kto się nią zaopiekuje. Wszystkie nazwane czynności możemy przegłosować: o-ra-nie, bro-no-wa-nie, sia-nie, sa-dze-nie, pod-le-wa-nie.

W trakcie siania możemy odliczać ziarenka w zależności od umiejętności dziecka np. od 1 do 7-10.

Teraz nauczymy się piosenki pt.: „Rolnik pole orze”, przy której zachęcam do swobodnej improwizacji ruchowej dziecka.

Link do piosenki „Rolnik pole orze”

https://www.dailymotion.com/video/x1gfi0x

Opracowanie zadań:

Magdalena Kostrzewa

Na podstawie materiałów dydaktycznych cyklu wydawniczego „Plac zabaw” WSiP, Trzylatek

 

 

9 kwietnia 202r., czwartek

Temat: NA ŚWIĄTECZNYM STOLE

Zachęcam do  przeczytania wiersza i wyjaśnienia terminów: baba lukrowana, cukrowy baranek.

„Na wielkanocnym stole” Katarzyna Kuzior-Wierzbowska

Stoją na stole baby lukrowane,

a między nimi cukrowy baranek.

Pobekuje cicho, stuka kopytkami,

bo chciałby dosięgnąć miski z pisankami.

Ale dwa kurczaki tej miski pilnują,

na baranka groźnie oba popiskują.

Więc mały baranek w inną stronę zmierza.

Kilka listków rzeżuchy uskubał z talerza.

 

Link do zdjęcia lukrowanej baby:

https://static.smaker.pl/photos/0/f/7/0f79e059f9d682985a67504ad8c7b7d5_350904_5352227ec3588_wm.jpg

 

Rozmawiamy o wielkanocnych potrawach na stole: jajka,  pisanki, żur, chleb, wędliny.

Dla prawidłowego rozwoju zalecam zestaw ćwiczeń ruchowych:

-  „Skaczące pisanki” – dziecko staje na wyznaczonej linii (z szalika, taśmy) i skacze obunóż tam i z powrotem.

– „Zające na łące” – dziecko wykonuje zajęcze skoki (w przysiadzie najpierw przekładane są ręce, później nogi) do wyznaczonego miejsca.

– „Mówiąca pisanka” – dziecko staje naprzeciw rodzica. Rodzic rzuca piłkę do dziecka mówiąc: Złap i rzuć kucając / Złap i rzuć siedząc / Podskocz i rzuć. Dziecko wykonuje polecenia, odrzuca piłkę rodzicowi.

– „Kaczuchy” – z piosenka: https://www.youtube.com/watch?v=pKzPk-vFIag

dziecko chodzi, naśladując kaczuszki (kaczy chód, machanie skrzydełkami i kuperkami).

Opracowanie zadań:

Magdalena Kostrzewa

Na podstawie materiałów dydaktycznych cyklu wydawniczego „Plac zabaw” WSiP, Trzylatek

 

8 kwietnia 2020r., środa

Temat: WIELKANOCNY KOSZYCZEK

Dziś przypomnimy sobie co włożyć do święconki, czyli wielkanocnego koszyka. Zajęcia zaczniemy od omówienia wiersza przeczytanego na głos:

„Wielkanocny koszyczek” Zbigniew Domitroca

W małym koszyczku dużo jedzenia,

które niesiemy do poświęcenia:

chleb i wędlina, kilka pisanek

oraz cukrowy mały baranek.

Drożdżowa babka, sól i ser biały,

i już jest pełny koszyczek mały.

 

Po przeczytaniu wiersza proszę zapytać dziecko: Co włożono do koszyczka? Z jakiej okazji uszykowano koszyk? Następnie proszę otworzyć podany link.  http://regiodom.pl/portal/sites/regiodom/files/imagecache/755x/images/regiodompl/5/pokarmy-do-swieconki.jpg?p57u09

Poprosić dziecko by nazwało przedstawione na obrazku rzeczy i głośno, z klaskaniem podzieliło nazwy na sylaby np.: ko-szyk, pi-san-ka, kieł-ba-sa, ser-wet-ka…

Liczbę sylab można przeliczać na palcach.

Urozmaiceniem będzie wykładanie przez dziecko (zamiast klaśnięć) odpowiedniej liczby klocków: pi-san-ka -3 klocki. Można przeliczać liczbę klocków i porównać z dzieckiem, który wyraz ma najwięcej klocków – sylab. Następnie wyświetlamy link i zachęcamy dziecko by powiedziało co na nim widać.

http://regiodom.pl/portal/sites/regiodom/files/imagecache/755x/images/regiodompl/5/swieconka-symbolika-pokarmow.jpg?oo11da

Na koniec zabawa ruchowa „Siłowanki” – udajemy, że nasza ręka przykleja się do wszystkiego. To może być stolik, ściana, nasze udo, głowa dziecka itd. Wszystko zależy od naszej wyobraźni. Zadanie Malucha polega na oderwaniu ręki od tego miejsca. Musi to jednak robić stopniowo, zaczynając od jednego palca. Jak uwolni ostatni, nasza ręka szybko przykleja się w inne miejsce. Maluch uwielbia tę zabawę. I chociaż wydaje się, że to lekka zabawa, to Maluch musi użyć jednak trochę siły, aby uwolnić rękę (zwłaszcza, jeśli bawi się w ten sposób z tatą).

 

 

 

Opracowanie zadań:

Magdalena Kostrzewa

Na podstawie materiałów dydaktycznych cyklu wydawniczego „Plac zabaw” WSiP, Trzylatek

 

 

7 kwietnia 2020r., wtorek

Temat: WIELKANOCNE ZABAWY

Dziś proponuję samodzielne ZABAWY Z PIŁKĄ-PISANKĄ: rodzic prezentuje, dziecko wielokrotnie powtarza w pozycji stojącej:

- przekładanie piłki nad głową stojąc raz na jednej, raz na drugiej nodze (uwaga bo się zbije J)
- przekładanie piłki wokół tułowia (piłką zataczamy koło dotykając brzucha, pleców)
- przekładanie "8" między nogami na wysokości kolan (zadanie trudne, wymaga wielu powtórzeń)
- podrzut i chwyt
- rzut w podłoże i chwyt

- rzut do rodzica i chwyt.

 

PIASNKI: zachęcam do pracy z plasteliną lub co lepsze z masa solną. Oto proporcje: 1 kg mąki, 1 kg soli, letnia woda by zagnieść ciasto, kilka łyżek oleju, ewentualnie barwniki. Do zagniatania angażujemy dziecko.  Część gotowej masy możemy zawinąć do woreczka i schować do lodówki na kolejne dni.

Do pracy z masą solną dziecko angażuje dwie ręce. Może pracować jednocześnie kreśląc koła do wewnątrz, na zewnątrz, do przodu i tyłu;

- turlamy wałeczki

- turlamy kulki

- bawimy się wg własnego pomysłu

- ugniatamy kształt jajka

- odstawiamy na spodku do wyschnięcia

- malujemy, ozdabiamy pisankę wg pomysłu.

 

W trakcie możemy podśpiewywać naszą piosenkę „Znaki Wielkanocy”: https://www.youtube.com/watch?v=OCmZrAz3t-U

Miłej zabawy.

 

 

6 kwietnia 2020r., poniedziałek

Temat: PISANKI, KRASZANKI, MALOWANE JAJA

Dziś proponuję, by zabawę dydaktyką połączyć z eksperymentem: „Co jest w jajku?”

Proszę położyć jajko w bezpiecznym i widocznym dla dziecka miejscu, najlepiej różne: białe, kremowe, od kur różnogatunkowych, ale 1 zwykłe też wystarczy.

Zaproponujmy dziecku by opisało jajko: kolor, kształt, twardość, faktura, wielkość.

W tym zadaniu proszę użyć słowa „skorupka” i wyjaśnić do czego służy (chroni zawartość w środku jajka przed potłuczeniem).

Następnie proszę by dziecko samodzielnie, delikatnie rozbiło jajko, a rodzic pomoże oddzielić żółtko od białka. Proszę zapytać o nazwę składowych jajka: „Co to jest?” i wyjaśnić do czego służy.

Pytamy dziecko czy żółtko da się zmieszać z białkiem. Dziecko podejmuje próbę mieszania. Pytamy dziecko skąd się biorą jajka? Co możemy zrobić z powstałej mieszaniny? Pod jaka postacią można jeść jajka? Zachęcam do wspólnego ugotowania wybranej potrawy z jajkiem w roli głównej.

Na koniec mam dwie propozycje do wyboru:

  1. ZABAWY Z ZAJACEM do wydrukowania wybrane karty do kolorowania, malowania farbkami, wyklejania, łączenia w pary, szukania cienia.

https://www.facebook.com/pracowniazagadani/photos/pcb.207180710700948/207170127368673/?type=3&theater

  1. PISANKI

Dla urozmaicenia czasu proponuję wykonać kolorowe pary pisanek jednej wielkości, rozcięte na pół (5-6 par). Dziecko może wykorzystać je do:

szukania par w rozsypance pisakowej lub do gry „memory”, w której dziecko szuka par pisanek, które są odwrócone obrazkiem do dołu. Jako przykład podaję link. Miłej zabawy.

https://dzieciakizpotencjalem.blogspot.com/2019/04/pisanki-do-pary.html

Ps.

Zachęcam do zabaw ruchowych przy muzyce.

https://www.youtube.com/watch?v=l-P0PfiZp9E

 

3 kwietnia 2020r., piątek

Temat: CO KOJARZY SIĘ Z WIELKANOCĄ?

Przedstawiamy dziecku obrazki i pytamy, które z nich łączą się ze Świętami Wielkanocnymi. Zamieszczam w linkach przykładowe obrazki. Po obejrzeniu dziecko nazywa dany obraz i mówi z jakimi świętami się kojarzy.

Wszystkie wymienione przedmioty dzielimy na sylaby z głośnym klaskaniem: cho-in-ka, pi-san-ka, pis-klę / kur-czę itd.

https://cdn.pixabay.com/photo/2017/11/10/22/44/christmas-2937873__480.jpg

https://cdn.pixabay.com/photo/2014/05/20/21/25/chicks-349035_1280.jpg

https://cdn.pixabay.com/photo/2016/11/08/15/13/christmas-tree-1808558__480.png

https://thumbs.dreamstime.com/b/piec-wielkanocny-baranek-z-kici-wierzb%C4%85-38442268.jpg

http://regiodom.pl/portal/sites/regiodom/files/imagecache/755x/images/regiodompl/5/palma-wielkanocna.jpg?onztc8

https://cdn.pixabay.com/photo/2015/01/14/18/19/romania-599428_1280.jpg

https://www.radiomaryja.pl/wp-content/uploads/2012/12/op%C5%82atek.jpg

TANIEC:

Teraz proponuje zabawy ruchowo-taneczną do znanych dzieciom piosenek: np.: „Głowa ramiona… ”. Dziecko pokazuje gestami treść piosenek. Tańczy, ruszają się po kole.

https://www.youtube.com/watch?v=l-P0PfiZp9E

KOLORIOWANKA:

Na koniec zapraszam do kolorowanek, które dziecko ma za zadanie pokolorować słuchając w tle piosenki „Znaki Wielkanocy”.

Piosenka „Znaki Wielkanocy”: https://www.youtube.com/watch?v=OCmZrAz3t-U

PUZZLE:

Po wykonaniu zadania rodzic rozcina kolorowankę na 3-4 nierówne elementy – dziecko składa. Dziecko wybiera jedną kolorowankę.

https://czasdzieci.pl/pliki_dz/kolorowanki/kolorowanka_61_658.gif

https://czasdzieci.pl/pliki_dz/kolorowanki/kolorowanka_61_669.gif

https://czasdzieci.pl/pliki_dz/kolorowanki/kolorowanka_61_919.gif

 

 

2 kwietnia 2020r., czwartek

 

TEMAT: WIELKANOCNE TRADYCJE

 

Dziś dzień zaczniemy zagadkami Joanny Wasilewskiej:

 

Ma złociste rogi

i kożuszek biały.

Nie biega po łące,

bo z cukru jest cały. Baranek cukrowy

 

Wykluły się z jajek,

są żółciutkie całe.

Będą z nich kogutki albo kurki małe. Kurczaczki

 

Leżą w koszyczku

pięknie ułożone.

W kolory i wzory

mocno ozdobione. Pisanki:

 

Zachęcam do rozmów na temat tradycji wielkanocnych oraz do utrwalenia piosenki „Święta wielkanocne” https://www.youtube.com/watch?v=OCmZrAz3t-U

 

Następnie proszę o powolne czytanie wiersza, w trakcie którego dziecko będzie rysowało palcem po dywanie/stole treść wiersza wg podanego wzoru. Dziecko łatwiej poradzi sobie z zadaniem, gdy rodzic będzie z nim rysował.

 

Pisanki Katarzyna Bayer

Leżą w koszyczku piękne pisaneczki (dziecko rysuje kształt dużego jajka)

kolorowe, malowane, ładnie układane.(dziecko naśladuje malowanie jajka pędzelkiem) Pierwsza ma kropeczki, (dziecko rysuje kropeczki)

druga gwiazdki złote,(dziecko rysuje gwiazdeczki)

a na trzeciej siedzi malowany kotek.(dziecko rysuje kotka)

W ten wielkanocny, wielkanocny ranek poukładam w koszu (dziecko rysuje kosz)

śliczne jajka malowane.(dziecko rysuje kształt dużego i małego jajka)

kolorowe pisanki

 

Na koniec proponuje zabawy ruchowe o dowolnej improwizacji do piosenki „Stary Donald…” https://www.youtube.com/watch?v=CRnspYzSVIs

 

 

Opracowanie zadań:

Magdalena Kostrzewa

Na podstawie materiałów dydaktycznych cyklu wydawniczego „Plac zabaw” WSiP, trzylatek

 

 

 

1 kwietnia 2020r. środa

Rozpoczynamy nowy dział „Wielkanoc”.

 

Temat na dziś: PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT

Dziś proszę o przeczytanie dziecku wiersza „Przed Wielkanocą” Dominiki Niemiec

Pomogę mamie upiec makowca i babkę.

Na babkę, wiem to na pewno,

zawsze babcia ma chrapkę.

Ale najpierw trzeba święconkę przygotować.

Może tym razem czekoladowe jajka tam schować?

Babcia jak co roku tłumaczy:

„Do koszyka pisanki wędrują ,zobaczysz, wnusiu,

na śniadanie na pewno ci posmakują”.

Dziadek z tatą też dzielnie mamie pomagają,

od samego rana dom cały sprzątają.

Fajnie jest być razem, szykować wszystko na święta,

pomagać sobie, kochać bliskich, o wielkanocnych zwyczajach pamiętać.

 

Następnie proszę o zadanie dzieciom pytań i pozwolić im się swobodnie wypowiedzieć:

O jakich świętach była mowa w wierszu?

Kto brał udział w przygotowaniach do świąt?

Co takiego działo się podczas przygotowań?

Jak myślisz, jak czuła się dziewczynka?

Czy osoby z tej rodziny się kochają? Dlaczego tak uważasz?

Czy ty pomagasz swoim bliskim w przygotowaniach do świąt?

W jaki sposób pomagasz? Jak czujesz się w święta, gdy przebywasz ze swoimi bliskimi?

 

Po rozmowie zachęcam do osłuchania się z piosenką „Święta wielkanocne” poprzez wielokrotne jej odtworzenie, co pomoże dziecku w utrwaleniu melodii i nauce słów.

https://www.youtube.com/watch?v=OCmZrAz3t-U

Te mazurki ozdobione migdałami

Te koszyki wypełnione pisankami

Te barani ulepione z marcepanu

Bazie kotki

Od staruszki ze straganu…

To są znaki tradycyjnej Wielkanocy

Kiedy życie się odradza do swej mocy

To znaki rozbudzonej świeżo wiosny

Świat się staje znów zielony i radosny

Świat radosny, radosny

Świat radosny.

Te palemki od bibuły kolorowe

Baby z lukrem wyrośnięte bo drożdżowe

No a potem jeszcze „Lany poniedziałek”

Śmingus - dyngus pełen mokrych niespodzianek.

Opracowanie zadań:

Magdalena Kostrzewa

Na podstawie materiałów dydaktycznych cyklu wydawniczego „Plac zabaw” WSiP, trzylatek

 

 

31 marca 2020r. wtorek

TEMAT: PRZYSMAKI ZWIERZĄT

Dziś zaczniemy zabawę od piosenki „Stary Donald farmę miał” przy której zachęcam do aktywizowania dziecka do ruchu: rytmiczny marsz, podskoki, rytmiczny marsz z klaskaniem. Ćwiczenia do wykonania w dowolnej kolejności.

https://www.youtube.com/watch?v=CRnspYzSVIs

Stary Donald farmę miał ija ija o
Na niej kury hodował ija ija o
Koko tu koko tam
Wszędzie koko tu i tam

Stary Donald farmę miał ija ija o
Na niej kaczki hodował ija ija o
Kwa, kwa tu kwa, kwa tam
Wszędzie kwa, kwa tui tam

Stary Donald farmę miał ija ija o
Na niej gęsi hodował ija ija o
Gę gę tu gę gę tam
Wszędzie gę gę tu i tam

Stary Donald farmę miał ija ija o
Na niej indyki hodował ija ija o
Gul gul tu gul gul tam
Wszędzie gul gul tu i tam

Po zabawie pora wysłuchać wierszyk. By nic nie umkło uwadze dziecka, proszę się wyciszyć i usiąść wygodnie z dzieckiem.

 

Jak kotek zwierzęta mlekiem częstował” Halina Bechlerowa

To jest Filik – kotek bury. Ma wąsiki i pazury.

Dobry jest ten kotek Filik: chce, by wszyscy mleko pili.

Stanął Filik przy kurniku.– Czy chcesz mleka, koguciku?

Lecz kogucik z kurką czarną na śniadanie jedli ziarno.

Koło żłobu stoi konik. Filik ładnie się ukłonił.

– Lubisz mleko?

– Nie, ja rano smaczny owies jem i siano. (rodzic wyjaśnia, co to jest siano)

Do królika kotek podszedł.

– Pij, pij mleczko, bardzo proszę!

Ale królik siadł pod drzewkiem: chrupu, chrupu – gryzł marchewkę [...]

Więc do krówki poszedł kotek.

– Czy na mleko masz ochotę?

– Nie, Filiku, bo ja przecież jem zieloną trawkę w lecie.

Koło furtki kózka biała także mleka pić nie chciała.

– Zabierz sobie, kotku, dzbanek! Ja jem liście kapuściane [...]

 

Zapraszam do rozmowy na temat wysłuchanego utworu. Proszę zapytać dziecko:

Jak miał na imię kotek?

Czym kotek częstował zwierzęta?

Co kogucik i kurka jedli na śniadanie?

Co koń jadł rano?

Co gryzł królik?

Co lubi jeść krowa?

Dlaczego kózka nie chciała pić mleka?

 

Zachęcam do rozwijania motoryki małej z wykorzystaniem kolorowanek słuchając w tle dzisiejszej piosenki. Drodzy rodzice, zwróćcie proszę uwagę na to, by dziecko prawidłowo trzymało kredkę, a także utrzymywało prawidłowa postawę ciała przy dłuższym spędzaniu czasu przy biurku.

Opracowanie zadań:

mgr Magdalena Kostrzewa

Na podstawie materiałów dydaktycznych cyklu wydawniczego „Plac zabaw” WSiP, trzylatek

 

Poniedziałek 27 marca 2020r.

TEMAT: MAŁE I DUŻE ZWIERZĘTA

Dziś zapraszam do dalszego pogłębiania wiedzy na temat zwierząt wiejskich. Proszę, by w dalszym ciągu w pracy z dzieckiem korzystać z ilustracji, obrazków przedstawiających zwierzęta z wiejskiego podwórza.

 

Dziś poćwiczymy: umiejętności słuchowe, koncentrację na zadaniu i budowanie wypowiedzi z wykorzystaniem wiersza. Zwróćmy uwagę, czy dziecko udziela odpowiedzi jednym słowem czy próbuje budować dłuższe wypowiedzi.

 

Chodzi kurka” Iwona Salach

Chodzi kurka po ogródku,

małe ziarnko trzyma w dzióbku.

A dla kogo? A dla dzieci,

co gromadka za nią leci.

Po ogródku chodzi kurka

i pazurkiem czyści piórka,

a za kurką kogut – tatko

pilnie strzeże swego stadka.

 

Jakie zwierzątko chodziło po ogródku? Dla kogo kura niosła ziarenko? Kto latał za kurką? Kto pilnował stada?

Po omówieniu wiersza zapraszam do zabawy ruchowo-dźwiękowej „Kalambury”, w której rodzic dziecko naśladuje dane zwierzę – rodzic zgaduje. Można zamienić się rolami.

Na zakończenie proponuję zabawę ruchową do poznanej piosenki „Kurki trzy” https://www.youtube.com/watch?v=WSBUwpV6qnk

Opracowanie zadań:

Magdalena Kostrzewa

Na podstawie materiałów dydaktycznych cyklu wydawniczego „Plac zabaw” WSiP, trzylatek

 

------------------------------------------------------------------

Piątek 27.03.2020r.

 

 

Cykl tematyczny: Zwierzęta na wiejskim podwórku

Temat: Odgłosy z wiejskiego podwórka

Propozycje zabaw do realizacji z dzieckiem w domu:

 

„Zabawa w rymy”

podczas słuchania wiersza M. Strzałkowskiej rodzic prosi, by dziecko naśladowało głosy zwierząt z wiejskiego podwórka – w momentach, w których rodzic przerwie recytację. Wiersz można przeczytać z dzieckiem wielokrotnie.

 

Zabawa w rymy” Małgorzata Strzałkowska

 

Raz wybuchła na podwórku awantura,

bo zginęły pewnej kurze cztery pióra!

Kura gdacze,

kaczka... (kwacze)

krowa... (ryczy)

świnia... (kwiczy)

owca... (beczy)

Koza... (meczy)

a na płocie przy chlewiku

kogut pieje: kukuryku!

Gdy już każdy wrzasków miał powyżej uszu,

ze stodoły wyszło pisklę w pióropuszu.

Odnalazła kura pióra i umilkła awantura,

a pisklęciu się dostała niezła bura.

 

Przypominamy piosenkę: „Kurki trzy” z 25.03.2020r.

Zachęcam do ćwiczenia koncentracji, uwagi oraz usprawniania aparatu mowy z wykorzystaniem wiersza:

 

„Krowa i mucha” Patrycja Siewiera-Kozłowska

Była sobie krowa mała,

która pożuć trawkę chciała.

Trawka świeża i zielona,

krówka jest nią zachwycona.

Najpierw wącha, (wdech przez nos)

potem wzdycha (wydech przez usta z głośnym westchnieniem: aaach!)

(a nad trawką mucha bzyka). (bzzzzz – zęby złączone)

Żuje krówka swoją trawkę, (okrężne ruchy żuchwy)

Myśli: „chyba zjem dokładkę!”

Lecz te myśli jej przerywa mucha,

która ciągle bzyka. (bzzzz – zęby złączone, usta rozciągnięte)

Krowa – pac! – ogonem muchę, (klaśnięcie i wymówienie słowa: pac)

mucha brzęczy wciąż nad uchem! (bzzzz – zęby złączone, usta rozciągnięte)

Tak dzień cały się bawiły,

aż opadły całkiem z siły!

 

Dzisiejsze zajęcia mogą stać się inspiracją do szukania tematycznych książek, bajek animowanych, filmów, rozmów z  dziećmi, czego Państwu życzę.

 

Czwartek 26.03.2020r.

 

 

Cykl tematyczny: Zwierzęta na wiejskim podwórku

Temat: Domy zwierząt

Propozycje zabaw  do realizacji z dzieckiem w domu:

 

Dziś zachęcam do przeczytania dziecku  zagadek (rozwijamy funkcje słuchowe i kojarzenie)

 

Choć ma skrzydła, nie potrafi fruwać wcale.

Za to co dzień znosi jajko

i gdacze wspaniale. (kura)

 

Chodzi po podwórku

różowy grubasek.

Lubi w brudnym błocie

pochlapać się czasem. (świnia)

 

Choć jest duża i rogata,

nie musisz uciekać.

Kiedy dasz jej smacznej trawy,

ona da ci mleka. (krowa)

 

Chętnie po łące skacze i biega,

a jego synek to mały źrebak. (koń)

 

Czasem włazi gdzieś wysoko,

żeby mieć na wszystko oko.

Gdy chce zapłać mysz malutką,

to zakrada się cichutko. (kot)

 

Zachęcam do pracy z obrazkiem. Informacje w zamieszczonym linku są tylko propozycją, którą możecie  państwo rozszerzyć, by pogłębiać wiedzę dzieci.

https://www.superkid.pl/obrazki-do-wydruku-domy-zwierzat

Na zakończenie zajęć proponuję kolorowankę usprawniająca motorykę małą i koordynację wzrokowo-ruchową dziecka (oko-ręka), do pobrania z Internetu

https://www.superkid.pl/obrazki-do-wydruku-domy-zwierzat.

 

Środa 25.03.2020r.

Cykl tematyczny: Zwierzęta na wiejskim podwórku

Temat: W gospodarstwie

Propozycje zabaw  do realizacji z dzieckiem w domu:

 

Proszę o przeczytanie dziecku wiersza „Trzy kurki’.

Trzy kurki”, sł. polskie Karol Hubert Rostworowski, melodia francuska

Wyszły w pole kurki trzy

i gęsiego sobie szły.

Pierwsza z przodu,

w środku druga,

trzecia z tyłu oczkiem mruga.

I tak w pole kurki trzy

raz-dwa, raz-dwa, w pole szły.

 

Zachęcam do odszukania w Internecie z pomocą dowolnej wyszukiwarki piosenki pod tym samym tytułem. Wspólne śpiewanie i swobodna improwizacja ruchowa dziecka do piosenki utrwali jego pamięć, a zarazem udoskonali umiejętność liczenia.

Po nauce piosenki zachęcam do przeczytania dziecku wiersza:

W gospodarstwie” T.M. Massalskiej.

Pieje kogut już od świtu:– Kukuryku! Kukuryku!

Kura do kurczaków żwawo

gdacze: – W lewo!

Gdacze: – W prawo!

Kaczka kwacze: – Kwa! Kwa!

Kwa! Trzy kaczątka dziobem pcha.

Krowa muczy: – Mu! Mu! Mu!

Aż po prostu brak jej tchu.

Koń opędza się od much.

I rży głośno: – Jestem zuch!

Świnka chrumka: – Chrum! Chrum! Chrum!

Co za hałas! Co za szum!

Kot cichutko miauczy: – Miau!

A pies szczeka: – Hau! Hau! Hau!

 

Po przeczytaniu wiersza zachęcam do przeprowadzenia rozmowy na temat wiersza.

  1. Jakie zwierzęta występowały w wierszu?
  2. Jaki głos wydaje (oprócz odpowiedzi dźwiękowych dziecko może bawić się ruchowo naśladując dane zwierzę): kogut, kura, kaczka, świnia, kot, pies?

 

Zachęcam do oglądania książek zawierających ilustracje gospodarstwa wiejskiego i prowokowania dzieci do samodzielnego budowania wypowiedzi na temat ilustracji i zwierząt.

 

 

Opracowanie zadań:

mgr Magdalena Kostrzewa

Na podstawie materiałów dydaktycznych cyklu wydawniczego „Plac zabaw” WSiP, trzylatek

Copyright © 2024. RK Rights Reserved.